Galéria

„Írók a katedrán – Rendhagyó irodalomórák a Ferencvárosban” Csender Levente a Weöres Sándor Általános Iskola és Gimnáziumban

A Magyar Napló Kiadó és az Írott Szó Alapítvány közös „Írók a katedrán – Rendhagyó irodalomórák a Ferencvárosban”  programsorozatának újabb állomása a Budapest IX. Kerületi Weöres Sándor Általános Iskola és Gimnázium volt, ahol a negyedik évfolyamos diákok ismerték meg Csender Levente A különleges Meditittimó kalandjai című kötetét. Az erdélyi származású író interaktív foglalkozás keretében vezette be a gyerekeket a mesék világába, a magyar népmesék hagyományába, valamint saját kötetének keletkezési történetébe. A rendhagyó irodalomóra felolvasással zárult, a diákok Meditittimó világgá indulásának kalandjait követhették végig játékos módon.

Várad- A Holnap- Ady konferencia Csengeren

A csengeri O’sváth Gyűjtemény adott helyet az Irodalmi Magazin legújabb, az Ady Emlékévhez kapcsolódó lapszáma alapján szervezett konferenciának 2018. november 30-án. Melan Karolina gyűjteményvezető köszöntötte a megjelenteket, majd Dr. Jánosi Zoltán nyitó előadása következett. Dr Minya Károly tanszékvezető A Holnap költőit elemezte nyelvészeti szempontból, Tukacsné dr. Károlyi Margit  főiskolai tanár a Dutka Ákos, Emőd Tamás és Miklós Jutka költészetében fellelhető nyelvváltozatokról beszélt. Dr. Balázs Géza előadását távollétében Bíró Gergely, a Magyar Napló folyóirat felelős szerkesztője olvasta fel. Dr. Boka László, az Országos Széchenyi Könyvtár tudományos igazgatója “Az irodalmi decentralizáció hajnala: A Holnap” címmel tartotta meg előadását. Dr. Karádi Zsolt tanszékvezető Miklós Jutkáról, a költőről és  fényképészről beszélt. A konferenciát Kondor Péter János, az Irodalmi Magazin felelős szerkesztője által vezetett, Dr. Boka László és Dr. Karádi Zsolt részvételével zajló kerekasztal-beszélgetés zárta.

Sajtótájékoztatót tartottunk

„Ha élni kell, ily halálos az ember” 1956 lázadó jelenléte a művészetben című konferencia beharangozó sajtótájékoztatóját tartottuk ma partnerünk, a MANK részvételével, a Magyar Napló könyvesboltban. A Diplomata című laptól, az MTI újságíróján át, a Kossuth Rádió, valamint Kultura.hu tudósítói is megjelentek a tájékoztatón.

Az MTI így számolt be az eseményről:

Nem csupán a forradalmat átélt korosztálynak, hanem a következő generációknak is meg kell fogalmazniuk a viszonyukat 56-hoz, mert a mai Magyarország a forradalom örökségére épül. A konferencia ennek a törekvésnek ad helyet a különféle művészeti ágak képviselőinek megszólításával – fűzte hozzá Dr. Hóvári János főigazgató.

Nemes Attila, az Írott Szó Alapítvány munkatársa a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a konferenciára hat Gérecz Attila-díjas kortárs költő – Szentmártoni János, Falusi Márton, Lackfi János, Lanczkor Gábor, Zsávolya Zoltán és Weiner Sennyey Tibor – az alkalomra írt új versével készül. A költeményeket a következő héten az interneten is közzéteszik.

Az 1956-os forradalmat a korabeli és kortárs művészetek segítségével bemutató konferencia programját Mirtse Zsuzsa író-költő, a MANK tanácsadója ismertette. A kétnapos eseményen előad többek között Kovács István történész-költő, Hanák Gábor történész-rendező, Pomogáts Béla irodalomtörténész és Menasági Péter szobrászművész.

Jánosi Zoltán irodalomtörténész Ratkó József Antigoné-fordításáról fog beszélni, míg Deák-Sárosi László filmesztéta 1956 a rendszerváltás előtti magyar játékfilmekben, Windháger Ákos művelődéstörténész A forradalom szakralitása – elmélkedés 1956 miséiről címmel tart előadást – tette hozzá Mirtse Zsuzsa, aki kitért arra is, hogy az előadások szerkesztett változatát kötetben tervezik megjelentetni.

A konferenciát a magyar irodalom népszerűsítésére 1998-ban létrejött Írott Szó Alapítvány és a MANK a Magyar Írószövetséggel, valamint a Cseh Tamás Archívummal közösen szervezi az 1956-os Emlékbizottság támogatásával.

A programot az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott Emlékbizottság támogatja

Dr. Hóvári János, Nemes Attila, Mirtse Zsuzsa

Dr. Hóvári János, Nemes Attila, Mirtse Zsuzsa

Dr. Hóvári János, Nemes Attila, Mirtse Zsuzsa

újságírók, érdeklődők

Dr. Hóvári János, Nemes Attila, Mirtse Zsuzsa

Nemes Attila

Dr. Hóvári János, Nemes Attila, Mirtse Zsuzsa

Dr. Hóvári János, Nemes Attila, Mirtse Zsuzsa

Dr. Hóvári János, Nemes Attila, Mirtse Zsuzsa

Dr. Hóvári János, Nemes Attila, Mirtse Zsuzsa

Dr. Hóvári János a Diplomata c. lap újságírójával

 

  

 

Rendhagyó irodalomóra a Szent István Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégiumban

ferencvaros_cimer_szlogenMezey Katalin Kossuth-díjas költő látogatott el 2016. február 10-én a Szent István Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégiumba az Írók a katedrán – Rendhagyó irodalomórák a Ferencvárosban című Budapest Főváros IX. kerület Ferencváros Önkormányzata és az Írott Szó Alapítvány együttműködésében megvalósuló programsorozat keretében.

A programsorozat az idei évben az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a megemlékezés jegyében indult útjára. A Szent István Közgazdasági Szakközépiskola és Kollégiumban tartott rendhagyó irodalomórán Mezey Katalin 10-13. évfolyamos diákok körében idézte fel a témához kapcsolódó emlékeit. A patinás épület egyik dísztermében összegyűlt fiatalok a személyesség légkörében érdeklődéssel hallgatták a Lázár Balázs és Tallián Mariann színművészek, valamint a szerző előadásában megszólaló verseket és a novellarészletet, amelyek ez alkalommal megrendítően emberi oldalról mutatták be a történelmi eseményeket.

DSC04071 DSC04038 DSC04041 DSC04042 DSC04045 DSC04046 DSC04047 DSC04050 DSC04051 DSC04053 DSC04054 DSC04059 DSC04062 DSC04064 DSC04066